Co warto zobaczyć w Opolu?

Ogród zoologiczny w Opolu to jeden z najstarszych w Polsce. Jest w nim ponad 200 gatunków zwierząt. Można tu zobaczyć niedźwiedzie, żyrafy, kangury, kondory, żółwie, węże, ptaki, świnki morskie i wiele innych. Do opolskiego zoo można dojechać autobusem lub pociągiem. Pociągi kursują codziennie. Bilet w jedną stronę kosztuje około 2,5 zł. Warto wiedzieć, że w Opolskim ogrodzie zoologicznym można także brać udział w wycieczkach edukacyjnych. Są one przeznaczone dla dzieci w wieku od 5 lat. Podczas wycieczek dzieci mogą poznać życie i zwyczaje zwierząt. Opolski ogród zoologiczny czynny jest codziennie w godzinach od 10:00 do 17:00. Wstęp kosztuje 8,5 zł.

Katedra Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu

Parafia w Opolu powstała w XII wieku. W latach 1217 – 1281 była siedzibą diecezji opolskiej. Kościół parafialny znajdował się wówczas w centrum Opola, po północnej stronie rynku. W połowie XIV wieku kościół parafialny został przebudowany i rozbudowany w stylu gotyckim. Nowy kościół został konsekrowany w 1350 roku. Nazwano go kościołem św. Marii Magdaleny. W 1742 roku kościół stał się katedrą diecezji opolskiej. Katedra została zniszczona przez pożar w 1810 roku. Diecezja opolska została faktycznie zniesiona w 1810 roku, a jej terytorium włączono do nowo utworzonej diecezji wrocławskiej. Ruiny katedry zostały rozebrane w 1821 roku. Budowę nowej katedry rozpoczęto w 1824 roku. Nowy kościół został konsekrowany w 1829 roku. Nazwano ją Katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny została zniszczona podczas II wojny światowej. Odbudowę katedry rozpoczęto w 1945 roku, a konsekracja katedry nastąpiła w 1949 roku. Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ma nawę i dwie nawy. Transept jest węższy od nawy. Nawa posiada sklepienie kolebkowe, a nawy sklepienia pachwinowe. Główny portal znajduje się na zachodniej stronie katedry. Portal ozdobiony jest płaskorzeźbą przedstawiającą Koronację Marii Panny. Nad portalem znajduje się duże okno różane. Po wschodniej stronie katedry znajduje się ołtarz główny z obrazem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Obraz został stworzony w latach 1869-1871 przez malarza Jana Matejkę. Witraże katedry zostały zniszczone w czasie wojny, ale część z nich odtworzył potem malarz Józef Mehoffer.


Zamek w Mosznej to najbardziej uroczy i romantyczny zamek w Polsce – powstał w XV wieku jako twierdza i później przebudowano go w stylu barokowym w XVIII wieku. Aktualnie zamek jest otwarty dla turystów przez cały rok. Jest to miejsce wypoczynku i relaksu dla całej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *