Stobrawski Park Krajobrazowy Dlaczego warto się wybrać

Stobrawski Park Krajobrazowy to wyjątkowe miejsce. Można je obejrzeć i zachwycić się nim, pospacerować i poznać różne gatunki zwierząt oraz ptaków. Park znajduje się w północnej części województwa opolskiego. Istnieje od września 1999 roku, a jego powierzchnia to ponad 52 600 hektarów. Jest to zdecydowanie najkrócej istniejący park krajobrazowy na opolszczyźnie. Leży na terenie aż 12 gmin, m. in. są to Dobrzeń Wielki, Kluczbork, Pokój, Wołczyn. Jego południowa część znajduje się w pobliżu Odry oraz Nysy Kłodzkiej. 

Park pełen sosen

Park bogaty jest w bory sosnowe. Prawie 80 procent parku to lasy, zatem jest to wyjątkowe, bogate w drzewa, miejsce. Można tu znaleźć kilkadziesiąt chronionych roślin i kwiatów: długosz królewski, lilia złotogłów, kukułka Fuchsa, Kruszczyk siny, listeria jajowata. Amatorzy ptaków też znajdą coś dla siebie – mogą obserwować bobry, wydry, kormorany czy zimorodki, ale też motyle i ważki. Wyjątkowe są też rezerwaty Barucice, Leśna Woda, Lubsza, Rogalice. Na terenie są obszary specjalnej ochrony ptaków oraz ochrony siedlisk. 

Dlaczego warto odwiedzić ten park?

Powodów jest kilka: piękne rośliny, zwierzęta, zieleń. W takich miejscach oddycha się pełną piersią. Miłośnicy przyrody oraz seniorzy doskonale się tam czują. Każdy może zwiedzić to miejsce, ale musi dbać o przyrodę oraz wszelkie jej atrakcje. Kolory, zieleń, zapachy są obecne w każdym zakamarku i mają wiele ciekawych miejsc dla siebie. 

Piękno, zieleń i wyjątkowe atrakcje

W tym dużym parku można też znaleźć pozostałości po grodzie z XIII wieku. Są tam słowiańskie wały, które warto obejrzeć. Nie brakuje odsłoniętych wydm w pobliżu Dąbrówki Łubniańskiej i Karłowic. Torfowiska z modrzewiami, bagnem zwyczajnym i rosiczką okrągłolistną też można znaleźć. Wszystko to przesądza o atrakcyjności tego miejsca i jego atrakcyjności. Coraz więcej osób docenia to przepiękne i atrakcyjne miejsce. Nie wolno zrywać roślin, rozpalać ognisk czy urządzać grilla, ale spacerowanie, zwiedzanie i poznawanie są jak najbardziej dozwolone. W takim miejscu świetnie się odpoczywa, ale należy zawsze dostosować się do obowiązujących przepisów polskiego prawa. Za niszczenie roślin czy płoszenie zwierząt płaci się bardzo wysokie grzywny, to sporo kosztuje, a nikt takich zachowań bynajmniej nie akceptuje. Atrakcją tego miejsca jest Wilcza Buda, czyli karczma ulokowana pośrodku lasu. Warto ją zwiedzić, ponieważ jest to zabytek mający 300 lat. W parku są też szlaki rowerowe, a w jego okolicach jest całkiem sporo miejsc noclegowych o zróżnicowanym standardzie. Nie ma powodu, aby nie korzystać z urody tego wyjątkowego miejsca. Polacy doceniają to miejsce i bardzo chętnie je odwiedzają i poznają. Stobrawski Park Krajobrazowy należy do największych atrakcji Opolszczyzny i jest coraz częściej zwiedzany i odwiedzany. Hałaśliwe wycieczki nie są tu mile widziane, ale spokojni turyści są akceptowani. Odpoczynek wśród zieleni jest naprawdę doskonałą rzeczą, której pragnie niejedna osoba i która sprawia jej mnóstwo radości oraz przyjemności. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *